Kredyt hipoteczny na flipa – jak zrobić to dobrze? [Poradnik]

autor Patryk

}

27 lut, 2020

m

Skoro tu trafiłeś, pojęcie kredytu hipotecznego jest Ci już pewnie dość dobrze znane. Niekoniecznie jednak w zestawieniu ze słowem “flip”, a właściwie “house flipping”. W tym artykule wyjaśnię Ci, co oznacza to pojęcie, co to znaczy wziąć kredyt hipoteczny na flipa i kiedy to się opłaca. Zapraszam do przeczytania artykułu o coraz popularniejszym w Polsce sposobie na inwestowanie w nieruchomości.

House flipping, czyli flip – co to jest?

Niektórzy marzą o “własnym M” i to właśnie dlatego starają się o kredyt hipoteczny. Są jednak osoby, które mają plan na biznes i inwestują w nieruchomości. Jednym ze sposobów osiągania profitów z inwestycji w nieruchomości, jest ich zakup, a następnie wynajem. Zwrot inwestycji w nieruchomość pod wynajem jest jednak procesem długotrwałym. Taka inwestycja wymaga “doglądania” – czuwania nad ewentualną zmianą wynajmujących, reagowania na ich potrzeby, czy też  remontami mieszkania. Dla osób, które nie chcą patrzeć na inwestycję w nieruchomości na przestrzeni kilku-, kilkunastu lat, idealny może okazać się house flipping. Na czym polega?

House flipping, to nic innego, jak znalezienie nieruchomości o niedoszacowanej wartości, zakup jej, a następnie sprzedaż z zyskiem. Różnica między kosztami zakupu, a późniejszej sprzedaży to właśnie tzw. “flip”. Jakie cechy ma niedoszacowana nieruchomość? Jak możemy wpłynąć na podwyższenie jej ceny? Osoby, które najczęściej decydują się na taką inwestycję w nieruchomość, przeczesują rynek w poszukiwaniu mieszkań do remontu, które niskim nakładem kosztów można wyremontować – czasem odświeżyć, czasem wprowadzić też zmiany w układzie, a następnie sprzedać za kwotę wyższą. Wiadomo przecież, że mieszkanie wyremontowane, modernizowane, zyskuje na wartości.

Jednym ze sposobów finansowania nieruchomości “na flipa” jest właśnie kredyt hipoteczny. Jak wybrać taki, który będzie opłacalny w kontekście całego przedsięwzięcia?

Kredyt hipoteczny na flipa – czyli jaki?

Kredyt hipoteczny na flipa ma pewne cechy, które powinieneś wziąć pod uwagę, decydując się na tę formę inwestowania w nieruchomości. Jakie? 

Jeszcze przed podjęciem decyzji o flipingu, warto sprawdzić swoje możliwości otrzymania kredytu hipotecznego. W tym celu zachęcam Cię do spotkania ze mną – określę Twoją zdolność kredytową i sumę, jaką możesz otrzymać. To pozwoli na poczucie pewności, czy posiadasz odpowiednie możliwości względem banku i zaoszczędzić czas, potrzebny na dokonanie house flippingu. W przypadku tej formy inwestycji trzeba działać szybko, bo nieruchomości w okazyjnej cenie znikają szybko.

Kiedy masz już pewność zdolności kredytowej, powinieneś rozpocząć poszukiwanie odpowiedniej nieruchomości i ocenić, na ile ta inwestycja będzie atrakcyjna. Kiedy już ją znajdziesz, dobierzemy najlepszy kredyt hipoteczny na flipa. Jaki?

Dobry kredyt hipoteczny na flipa – cechy

W przypadku kredytu hipotecznego na flipa, powinieneś zwrócić uwagę na inne aspekty, niż np. w przypadku kredytu na własne mieszkanie. Wśród części składowych, które najbardziej powinny Cię interesować są:

  • niska lub zerowa prowizja za udzielenie kredytu i koszty związane np. z ubezpieczeniem – koszty startowe
  • jak najniższa lub zerowa prowizja za wcześniejszą spłatę kredytu – koszty wyjściowe.

Istotny jest oczywiście niski wkład własny – w tym przypadku 10-procentowy. Dobrze, jeśli oferta kredytu hipotecznego banku uwzględnia również możliwość finansowania remontu nieruchomości i będzie jak najszybciej w zasięgu Twojej ręki. Jeśli zdecydujesz się na flipowanie, dobiorę dla Ciebie właśnie takie propozycje. 

W przypadku kredytu hipotecznego na flipa najważniejszy jest czas – im szybciej uda Ci się go uzyskać, tym lepiej. Przecież samo uruchomienie środków to nie wszystko – po podpisaniu umowy kupna czeka Cię jeszcze sporo pracy związanej z remontem, a następnie home stagingiem. Dobrze, abyś jeszcze przed rozpoczęciem prac miał odpowiednią ekipę remontową, architekta, którzy sprawnie przeprowadzą niezbędne prace mające na celu podwyższenie wartości nieruchomości.

Jak sprzedać nieruchomość z kredytem hipotecznym?

Nie powinieneś obawiać się sprzedaży nieruchomości z kredytem hipotecznym – proces nie jest skomplikowany. Jednym z podstawowych dokumentów, które będą Ci potrzebne, jest zaświadczenie z banku o posiadanym kredycie hipotecznym, wraz z jego wartością, danymi kredytobiorcy, czyli Twoimi, okresem spłaty, wysokością raty i harmonogramem. Również z tą sprawą możesz zgłosić się do mnie, a pomogę Ci usprawnić ten proces.

Jeśli posiadasz środki własne na poziomie 10-20% na wkład własny i masz dobrą zdolność kredytową, a do tego umiejętności sprzedażowe i “zespół”, który pomoże Ci we flipowaniu (ekipę remontową, architekta, dobrego fotografa), a do tego współpracujesz z dobrym biurem nieruchomości, nic nie stoi na przeszkodzie, aby rozpocząć przygodę z house flippingiem. Jeśli masz więcej pytań związanych z tą formą inwestowania, zapraszam Cię do kontaktu ze mną – ułożę z Tobą plan tego przedsięwzięcia i pomogę w realizacji.

Komentarze

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 + 6 =