Wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego a zwrot prowizji banku

autor Patryk

}

21 gru, 2019

We wrześniu tego roku Trybunał Sprawiedliwości wydał wyrok, który mówi, że klienci, którzy wcześniej spłacili kredyt gotówkowy (konsumencki), powinni otrzymać proporcjonalny zwrot kosztów początkowych, w tym prowizji. Wcześniej banki podchodziły do tego tematu dość frywolnie, nie wymagając jedynie spłaty odsetek (zgodnie z prawem). Takie sytuacje sprawiły, że wzrosła liczba wniosków o interwencję Rzecznika Finansowego, aż sprawa trafiła do Trybunału Sprawiedliwości UE. Co powinieneś zrobić, aby odzyskać również początkowe koszty kredytu, jeśli spłaciłeś go przed czasem?

Czy opłaca się wcześniej spłacić kredyt gotówkowy?

Niezależnie od tego, jak korzystną ofertę kredytu gotówkowego dla Ciebie wybiorę, zawsze będę rekomendował wcześniejszą spłatę, jeśli tylko będziesz miał taką możliwość. Dlaczego? Oczywiście, żeby zaoszczędzić. Wcześniejsza spłata oznacza zaoszczędzenie na odsetkach za niewykorzystany czas kredytowania, ale też na prowizji, o której wspominam we wstępie. Jeśli wartość kredytu była duża, np. 50 tys. złotych i wziąłeś go na 10 lat, a chcesz spłacić po 5, możesz odzyskać prawie 2000 zł kosztów początkowych. Dobrym pomysłem na wcześniejszą, jeśli nie posiadasz wolnych środków, jest wzięcie drugiego kredytu, pod warunkiem, że jego oferta i koszty są mniejsze, niż w tym pierwotnym.

Jak odzyskać część prowizji za wcześniejszą spłatę?

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej otwiera furtkę również tym, którym bank odmówił zwrotu części prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu konsumenckiego. Masz 6 lat na złożenie reklamacji do banku, co gwarantują Ci zapisy w Kodeksie Cywilnym. Jak to zrobić?

Jak odzyskać część kosztów startowych od kredytu gotówkowego?

Powinieneś zawnioskować do banku w sprawie zwrotu kosztów startowych, postępując według następującego schematu:

  • Poproś bank o wyliczenie  zwrotu, który Ci się należy proporcjonalnie do kosztów kredytu i okresu wcześniejszej jego spłaty i zadeklaruj, że chcesz tychże kosztów. W dokumencie do banku powołaj się na wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE (TSUE C-383/1), ale też na art. 49 Ustawy o kredycie konsumenckim. Podaj numer kredytu i swoje dane personalne oraz określ, czego chcesz – tu zwrotu części kosztów kredytu, wyznacz też datę, do kiedy zwrot chcesz otrzymać.
  • Dokument wyślij listem poleconym z potwierdzeniem nadania, a jeśli składasz wniosek osobiście, poproś bank o stosowną pieczątkę, że Twój wniosek został przyjęty (z bieżącą datą).
  • Bank będzie miał 30 dni na rozpatrzenie reklamacji i będzie musiał się ustosunkować do Twojego żądania.

Jeśli spotkasz się z odmową zwrotu kosztów startowych, możesz skierować sprawę do sądu, warto jednak, abyś najpierw skontaktował się z Rzecznikiem Finansowym.

Jeśli bank odmówił Ci zwrotu kosztów uruchomienia kredytu (np. prowizji) i nie minęło więcej, niż 6 lat, zachęcam Cię do zawnioskowania o niego, powołując się na wyrok Trybunału Sprawiedliwości.

Komentarze

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 + 7 =