Faktoring – czym jest i jak można z niego korzystać?

autor Patryk

}

25 mar, 2019

Twój kontrahent zwleka z płatnością za faktury lub martwisz się, że będzie niewypłacalny? Koniec z nieprzespanymi z tego powodu nocami.

 

Coraz częściej zgłaszają się do mnie przedsiębiorcy, którzy potrzebują wspomóc się dodatkowymi środkami. Ich płynność finansowa została zaburzona przez niezapłacone przez ich kontrahentów faktury lub długie terminy płatności na fakturach za usługi, które już dawno wykonali. Zdarzają im się również sytuacje, w których druga strona staje się niewypłacalna lub zwodzi obietnicami zaległej płatności za fakturę. Pytam wtedy mojego klienta czy wie, czym jest faktoring.

 

Patowa sytuacja z oczekiwaniami na płatności faktur powoduje, że firmy:

 

  • nie mogą zakupić nowego towaru;
  • nie mogą zainwestować w rozwój firmy;
  • nie stać ich na opłacenie części kosztów;
  • nie mogą na czas wypłacić pieniędzy swoim pracownikom;
  • nie mogą na czas opłacić faktur im wystawionych.

 

Trafił do mnie niedawno właściciel firmy produkcyjnej. Zainwestował w maszyny i inne elementy linii produkcyjnych. Ten ruch spowodował, że miesiąc później z jego twarzy zniknął uśmiech – brak pieniędzy w firmie na część kosztów. Jak to się stało? Po pierwsze nowe sprzęty nie zdążyły się jeszcze zamortyzować, a po drugie, kontrahent czekał, aż spłyną mu pieniądze z wystawionych jego klientom faktur.

 

Czym jest faktoring i jak działa?

 

Finansowanie firmy ma wiele aspektów. Na polskim rynku jest mnóstwo instrumentów finansowych, umożliwiających przedsiębiorcom spokojne funkcjonowanie.

 

Faktoring to dostęp do pieniędzy od trzeciego podmiotu, na czas, w którym czekamy na nie od naszych klientów lub dłużników. Innymi słowy, jest to wymiana faktur sprzedażowych na pieniądze.

 

Jak to wygląda od strony formalnej? Są trzy strony tego przedsięwzięcia. Twoja firma, która dostarcza towary lub usługi, nazywana jest faktorantem. Uczestnik, który udziela finansowania na bazie przedstawionych faktur sprzedażowych, nazywany jest faktorem. Jest nim zazwyczaj bank lub instytucja zewnętrzna. Trzecią stroną jest odbiorca – Twój kontrahent. 

 

Faktor wypłaca Twojej firmie od 80% do 100% faktury zaraz po jej wystawieniu. Następnie dopilnowuje, aby należność Twojego kontrahenta / dłużnika, została na czas uregulowana. Za tę usługę pobiera prowizję.

 

Kiedy warto skorzystać z faktoringu?

 

Umowa z faktorem jest zawierana na czas nieokreślony, w przeciwieństwie do umów kredytowych, zawieranych zwykle na rok. Z tego rozwiązania ucieszą się więc przedsiębiorcy, którzy nie mają jeszcze wypracowanej zdolności kredytowej. Jeśli są dodatkowo właścicielami małej firmy, która nie ma szans na pozyskanie kredytu, faktoring może być dla nich rozwiązaniem na wagę złota.

 

Pozostałe zalety faktoringu:

 

– szybki dostęp do pieniędzy i łatwiejsze procedury niż w przypadku kredytu;

– większy spokój prowadzonej działalności – przeniesienie ryzyka niewypłacalności z dłużnika na faktora;

– możliwość wydłużenia terminu płatności nawet do 90 dni w przypadku sprzedaży towarów i usług.

 

Czy prowadząc firmę bardziej opłaca się wziąć kredyt, czy skorzystać z faktoringu? O tym z chęcią opowiem Ci osobiście 🙂 Serdecznie zapraszam na spotkanie. Obsługuję klientów w Poznaniu. Mogę jednak dojechać do Ciebie na terenie woj. wielkopolskiego, dolnośląskiego i lubuskiego.

 

Komentarze

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

7 + 11 =