W swojej pracy spotykam klientów, którzy nie tylko marzą o zakupie własnego mieszkania w kredycie, który będzie rozłożony na rozsądne raty i skończą się wreszcie perturbacje związane z wynajmem nieruchomości, ale też tacy, którzy traktują zakup mieszkania, jako inwestycję. Czy zakup mieszkania pod wynajem się opłaca? O tym przeczytasz w tym artykule!
Zakup mieszkanie pod wynajem to regularne dochody
Inwestycja w nieruchomości to dość stabilna forma zarabiania. Oczywiście to, jak szybko zaczniesz zarabiać zależy od wielu czynników – czy mieszkanie jest kredytowane, a jeśli tak, to w jakim stopniu, jaki jest koszt najmu, w jakim mieście, w tym w jakiej lokalizacji nieruchomość się znajduje. Dwa ostatnie determinują cenę, jaką najemcy będą chcieli zapłacić za mieszkanie “u Ciebie”.
Prędzej, czy później, nawet mimo kredytu, zaczniesz odczuwać, że na Twoim koncie pojawia się gotówka z tej inwestycji. Co z nią zrobić? Wydawać na bieżąco i traktować, jako element dodatkowy budżetu domowego, odkładać, aby nadpłacić kredyt hipoteczny, a może z czasem zainwestować w kolejną nieruchomość? Temu tematowi poświęcę osobny artykuł.
Wartość Twojego mieszkania będzie wzrastać
Wartość mieszkania, które kupisz będzie wzrastać, oczywiście nie od razu, a w dłuższej perspektywie. Ma na to wpływ kilka czynników, w tym rosnący popyt na nieruchomości i ich wciąż za mała dostępność. To sprawia, że cena najmu Twojej nieruchomości dziś i za 10 lat będzie się różnić na Twoją korzyść.
W Poznaniu, za mieszkanie 2-pokojowe w 2019 roku na Starym Mieście trzeba zapłacić średnio 2300 zł (dane na podstawie Gratka.pl), tymczasem na przełomie 2008 i 2009 roku, koszt najmu mieszkania w tej lokalizacji wynosił średnio 1650 zł (dane na podstawie raportu Szybko.pl).
Mieszkań jest mniej, niż chętnych do ich wynajmu. Poznań jest znanym i chętnie wybieranym ośrodkiem akademickim, duży odsetek przyjeżdżających do Poznania stanowią również osoby znajdujące lub poszukujące tu pracy. Pod uwagę trzeba wziąć również kwestię dostępności ziem pod budowę – deweloperzy mają z tym problem z roku nie rok nie tylko w Poznaniu – każdy metr kwadratowy jest na wagę złota, przez co cena zakupu 1 mkw wzrasta. Nie każdy może sobie od razu pozwolić na zakup i właściwie jedyną opcją jest wynajem nieruchomości…od Ciebie. 🙂
Czy oprócz czynników zewnętrznych, które opisałem powyżej, Ty również możesz mieć wpływ na to, za jaką kwotę wynajmiesz swoje mieszkanie? Oczywiście!
“Wynajmę mieszkanie w dobrym standardzie, nie PRL”
Ile razy zdarzyło Ci się czytać takie ogłoszenia na lokalnych grupach na Facebooku czy też w serwisach ogłoszeniowych? Wynajmujący chcą mieszkań, które będą miały dobry standard, skoro ceny najmu z rok na rok są coraz wyższe. Co oznacza dobry standard? W ogłoszeniach szukających mieszkań bardzo często pojawiają się sformułowania, które jasno określają, co dobrym standardem nie jest. Meblościanka z czasów PRL? Fototapeta z koniem na całą ścianę? Stary tapczan? Temu wynajmujący coraz częściej mówią stanowcze “nie”, niezależnie, czy są nimi studenci, czy też osoby pracujące.
Mieszkanie w dobrym standardzie, z dobrej jakości meblami i sprzętami można wynająć drożej, nawet, jeśli jest nieco oddalone od centrum, niż mieszkanie w ścisłym centrum, które pamięta “czasy wczesnego Gierka”. Już samo odświeżenie mieszkania, dokupienie sprzętów “podwyższających standard”, jak zmywarka, czy ekspres do kawy, może wpłynąć na cenę, za jaką je wynajmiesz.
Zakup mieszkania pod wynajem – czy jest jakieś ryzyko?
Powinieneś przy tym pamiętać, że zakup mieszkania pod wynajem to inwestycja, a każda inwestycja niesie za sobą ryzyko. Niemniej, biorąc pod uwagę czynniki, które wymieniłem wyżej, ryzyko to nie jest tak duże, jak np. w przypadku inwestowania w fundusze inwestycyjne, czy grze na giełdzie. Mimo stabilności tej formy, musisz wziąć pod uwagę pewne ewentualności.
Może zdarzyć się tak, że mieszkanie przez jakiś czas nie będzie wynajmowane, czyli powstanie przestój w osiąganiu dochodów z tego tytułu. Jeśli kupiłeś mieszkanie na kredyt, to, o ile nie skorzystasz z wakacji kredytowych, comiesięczną ratę będziesz musiał zapłacić, podobnie, jak czynsz za nieruchomość i media. Powinieneś to uwzględnić w swoim planie inwestycji w nieruchomość i być na taką sytuację przygotowany. Przestój może pojawić się np. w okresie wakacyjnym, kiedy studenci wyjeżdżają do domów rodzinnych – z początkiem września i października, sytuacja będzie jednak zgoła inna – popyt znów wzrośnie wraz ze zbliżającym się rokiem akademickim. Dobrym zabezpieczeniem przed przestojem będzie w tym wypadku będzie umieszczenie w umowie najmu informacji o okresie wypowiedzenia – najczęściej 1-miesięcznym. W tym czasie jest duża szansa na znalezienie nowych wynajmujących.
Zakup nieruchomości pod wynajem to też inwestycje “okresowe” – w odświeżenie mieszkania, naprawę usterek, czy wymianę sprzętu i ten czynnik również powinieneś wpisać do swojego planu inwestycyjnego.
Zakup mieszkania pod wynajem to jedna z bardziej pewnych form inwestowania – dobrze przemyślany plan działania pozwoli na mnożenie zysków, zwłaszcza w dłuższej perspektywie. Jeśli potrzebujesz pomocy w ułożeniu planu zakupu mieszkania w tym celu, skontaktuj się ze mną!
Opłaca pod warunkiem, że ma się na to odpowiednie środki. O takie mieszkanie trzeba przede wszystkim dbać. Wiem to ponieważ sam jestem właścicielem takiego mieszkania. Moje akurat charakteryzuje się tym, że znajduje się nad naszym pięknym polskim morzem niedaleko Ustki w miejscowości Rowy. Zakupiłem je za pośrednictwem lubicz apartamenty i jestem mega zadowolony. W ciągu całego roku kalendarzowego wychodzę na tym lepiej finansowo niż kiedy chodziłem do mojej wcześniejszej pracy