Dobry pośrednik kredytowy – jak go wybrać?

autor Patryk

}

24 paź, 2018

Decyzja zapadła – chcesz kupić dom lub mieszkanie. Nie masz jednak wystarczających oszczędności (jak podaje Bankier.pl, średnia cena metra kwadratowego mieszkania o powierzchni 50 mkw w dużych miastach w Polsce kształtuje się na poziomie 6000-6500 zł) i jedyną, sensowną możliwością realizacji tego celu jest kredyt hipoteczny. Kolejnym krokiem jest wybór najlepszej oferty kredytu – czy ma Ci w tym pomóc Twój bank, czy też ekspert kredytowy? Którą opcję wybrać?

 

Pośrednik kredytowy czy bank?

Porzuć na wstępie myśli o tym, aby brać kredyt w swoim banku, nie porównując ofert innych instytucji. Może okazać się, że znajdziesz korzystniejszą propozycję, co przy zaciąganiu zobowiązania na kilkanaście lub kilkadziesiąt lat ma duże znaczenie.

Oczywiście oferty możesz porównywać samodzielnie, poświęcając swój czas na analizę, wyliczenia, wczytując się w warunki udzielenia kredytu. Jeśli zdecydujesz się działać w ten sposób, Twoim zadaniem będzie również skompletowanie dokumentów niezbędnych do kredytu (mogą się różnić w poszczególnych bankach) i wypełnienie wniosków kredytowych. Wszystkie działania, które będziesz robił na własną rękę, mogą wydłużyć proces ubiegania się o kredyt.

Zawsze jednak możesz zdecydować się na pomoc pośrednika kredytowego, który przeanalizuje oferty wielu banków, wykona symulację kosztów kredytu, doradzi w wyborze najkorzystniejszej opcji, aż wreszcie dopełni formalności związanych z wnioskiem o kredyt.

Rynek jest mocno nasycony i pewnie zastanawiasz się – kim jest dobry pośrednik kredytowy i czym się kierować przy jego wyborze. Przedstawiam Ci 4 zasady, które pomogą Ci znaleźć finansowego partnera.

Dobry pośrednik kredytowy – jak go wybrać?

Tak, jak wspomniałem, rynek jest mocno nasycony i wybór osoby, która pomoże w znalezieniu najlepszej oferty kredytu hipotecznego może nie być łatwy. Polecam Ci kierować się poniższymi wskazówkami.

Siła rekomendacji – spytaj znajomych!

“Poczta pantoflowa” to świetny sposób na znalezienie eksperta kredytowego. Spytaj znajomych, którzy mają już doświadczenie w kupnie domu lub mieszkania na kredyt, z kim współpracowali. Dzięki ich doświadczeniu będziesz w stanie dowiedzieć się najwięcej – o tym, jak przebiegał proces ubiegania się o kredyt, na co zwracał uwagę ekspert, czy po drodze pojawiały się jakieś problemy. Później, podczas spotkania, możesz zweryfikować informacje uzyskane od znajomych.

Dobry pośrednik pomoże nie tylko przy kredycie

Doświadczony ekspert kredytowy pomoże wybrać nie tylko korzystną ofertę kredytu hipotecznego. Profesjonalista pomoże również sprawdzić nieruchomość – stan prawny w księdze wieczystej, czy nie kupujemy mieszkania ze służebnością (z lokatorem), sprawdzi też umowę przedwstępną sprzedawcy i to, jakie oryginalne zapisy są w niej zawarte. Jeśli pośrednik, z którym chcesz współpracować proponuje również tego typu usługę, to dzięki temu unikniesz potencjalnych kłopotów, co ma znaczenie zwłaszcza przy zakupie nieruchomości z rynku wtórnego, a dodatkowo i w tej kwestii zaoszczędzisz czas.

Zwracaj uwagę na konkrety, uważaj na tryb przypuszczający

Może okazać się, że nie masz wystarczającej zdolności kredytowej, aby uzyskać kredyt lub może być ona na granicy pożądanej kwoty. Jeśli pośrednik będzie zapewniał Cię, że jednak jest szansa, co nie będzie miało odzwierciedlenia w liczbach, powinna Ci się zapalić czerwona lampka. Dobry ekspert kredytowy powinien jasno przedstawić sytuację – jeśli nie masz zdolności albo jest ona na granicy, powinien wskazać Ci, w jaki sposób możesz ją zwiększyć. Sposobami na zwiększenie zdolności kredytowej, jest np. pozbycie się zobowiązań, które ją obniżają. Jeśli masz kartę kredytową, a w ogóle z niej nie korzystasz, warto z niej zrezygnować. Podobnie z mniejszymi zobowiązaniami – jeśli zostały Ci 3 raty kredytu o łącznej wartości 500 zł, spłać je przed czasem.

Wiedza ogólna i doświadczenie

Ekspert powinien mieć dobrą wiedzę ogólną na temat branży finansowej, a zdobyte przez niego doświadczenie powinno przekładać się na konkretną pomoc i jasne przekazywanie informacji. Podczas spotkania wypytaj go o jego wcześniejsze współprace, problemy, które pojawiły się po drodze – pozwoli Ci to ocenić, czy masz do czynienia z profesjonalistą.

Podczas wyboru pośrednika kredytowego, warto kierować się wskazówkami, o których wspominam powyżej. Bardzo ważne jest pierwsze spotkanie z ekspertem i pierwsze wrażenie. To również dzięki temu będziesz w stanie ocenić, czy współpraca będzie przebiegała dobrze.

Jeśli chciałbyś spotkać się ze mną, bo szukasz kredytu hipotecznego, gotówkowego lub firmowego, serdecznie Cię zapraszam!

Komentarze

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

11 + 5 =